Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

Czwartek był dniem wyjątkowym dla uczniów z kl. IV i V. Pojechali na wycieczkę do Parku Narodowego Gór Stołowych. To góry wyjątkowe pod każdym względem. Zbudowane z gładkich, płaskich, wielkich brył kamiennych powstałych na skutek
cofania się morza przeszło 150 mln lat temu. To jedyne góry nie wypiętrzone na terenie Polski. Na skutek działania wody i temperatur góry zostały poprzecinane licznymi szczelinami i stąd wzięła się nazwa najwyższego szczytu w Górach
Stołowych – Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Wielkość przewyższenia to 218 m. A po drodze urocze schronisko „Na Szczelińcu” i bryły przyjmujące imponujące, zadziwiające, fascynujące, magiczne kształty: Słoń, Wielbłąd, Kaczęta, Gadające Głowy. Na szczycie Szczelińca Tron Liczyrzepy, skąd Duch Gór podziwiał kamienną Księżniczkę Emilkę. Było nam dane wejść do Piekiełka, największego, ponurego 25-metrowego zagłębienia, przez tak wąskie szczeliny, że musieliśmy iść bokiem, w kucki lub na klęczkach. A Piekiełka broniły straszliwe Oczy Diabła. Ale potem prosto do Nieba na kamienne Chmurki. A wszystko to po kamiennych schodach z poręczami i łańcuchami. Naprawdę było warto. Tym bardziej, że prowadziła nas i bardzo ciekawie opowiadała przewodniczka sudecka, Pani Regina Ostrowska.
Po zejściu czas na pamiątki i przejazd na zajęcia w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie Zdroju. Film o zbudowaniu już w XIX trasy krajoznawczej na Szczeliniec przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiej wioski Karłowa.
W Gabinecie Paleo na multimedialnej wystawie w przystępny sposób przedstawiono proces powstawania G. Stołowych, a w Gabinetach Fauny i Flory poznaliśmy ciekawostki ze świata roślin i zwierząt G. Stołowych, również przy udziale nowoczesnych technologii.
Na koniec głód straszliwy zaspokoiliśmy w restauracji i pojechaliśmy do domu.

Data dodania: 2023-05-22 09:22:12
Data edycji: 2023-05-22 09:22:42
Ilość wyświetleń: 172

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

“Nauka to podróż,która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi"

Jim Stovall
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej